درخت سبز کیش

در انتهای طولانی ترین مسیر آبرفتی باستانی کیش ، آب های سطحی به قسمتی از منطقه شمالی جزیره که به دره پرتغالی ها معروف است سرازیر می شوند ، لذا این منطقه از سرسبزی خاصی برخوردار است .

در اطرافیکی از کهنسالترین درختان لور جزیره ، مجموعه درخت سبز احداث شده است. سرسبزی محوطه ساختمان ها و نرده های چوبی و پیاده رو ها این مجموعه ، مناطق شمالی ، کشور را تداعی می کند. اما یکی از عواملی که سیاحت کنندگان را به این منطقه می کشاند ، هییت افسانه ای درخت سبز است.

درخت سبز کهنسال ترین درخت لور جزیره است و احتمالا بین ۵۰۰ تا ۶۰۰سال عمر می کند. بر شاخه های این درخت ، گره های با نخ یا پارچه زده است که در نگاه اول آن را به نوعی مقدس می نمایند . گروهی مردم عقیده دارند که این درخت شگون دارد و به همین دلیل به قصد برآورده شدن نیازشان پارچه هاییبه شاخه های آنها می بندند.

مجموعه درخت سبز با آلاچیق های زیبا و محل های متعدد پخت کباب برای استراحت و بازدید رایگان گردشگران بازسازی شده است و مسیرهای پیاده روی با چراغ های فانوسیشکل در میان فضای همیشه سبز با گل های کاغذی رنگارنگ ،شما را به سوی جاذبه اصلی این مجموعه می کشاند. در این مجموعه نمازخانه ، رستوران فصلی ، بوفه و سرویس بهداشتی وجود دارد.

مجموعه درخت سبز در مجاورت دو جاذبه مهم گردشگری کیش واقع شده است و دارای دو درب ورودی می باشد . یک درب با ورودی جاذبه گردشگری شهر باستانی حریره مشترک و ورودی دیگر آن در مجاورت آب انبار سنتی می باشد. تنها بعد از چند دقیقه پیاده روی می توان از جاذبه های باستانی حریره آب انبار سنتی در مجاورت مجموعه درخت سبز دیدن کرد.

درخت لور یا انجیر معابد ، معروفترین درخت جزیره است این نوع درخت در نواحی جنوبی ایران رشد می کند. پوست کهنسال درخت لور و برگ ها و ریشه هایش که از بدنه اصلی آن آویزان است آن را از سایر انواع درختان متمایز می سازد. ریشه این درختان طوری رشد می کند که مانند چتریبر روی زمین سایه می افکند و ممکن است تا چند صد سال رشد نمایید.