جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه اقتدار، سیادت دریایی و سرمایه های انسانی را مهمترین مولفه های پیروزی و توانمندی جمهوری اسلامی برشمرد و حضور فرامنطقه ای ها در خلیج فارس را برای کشورهای منطقه خطرناک دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کیش پرس، دریادار علیرضا تنگسیری، جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه در حاشیه همایش شکست حصر آبادان عصر روز گذشته در مرکز همایش های بین المللی کیش و در جمع خبرنگاران در پاسخ به سوال خبرنگار کیش پرس گفت: اقتدار سیادت دریایی و حضور مردم ساحل نشین قطعا از مولفه های مهم پیروزی ما هستند.

وی افزود: در رژه ۳۱ شهریور حضور ۱۶۰ شناور مردمی برای نخستین بار ، حضور ۱۷۰ شناور سپاه، ۴۲ فروند شناور  نیروی دریایی ارتش، ۴۲ هواپیما و بالگرد نیروی هوایی ارتش و هوا فضای سپاه و همچنین حضور ناجا و بسیج با ۳۰  گروهان چیزی نیست جز اقتدار و عظمت ایران اسلامی.

حضور بیگانگان در خلیج فارس برای کشورهای منطقه خطرناک است

جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه با تاکید بر اینکه باید امنیت را در منطقه خلیج فارس پایدار کنیم شرط تحقق این پایداری را همکاری کشورهای منططققه دانست و  تصریح کرد: بیگانگان در منطقه مخل امنیت هستند.

وی با تاکید بر اینکه حضور بیگانگان برای کشورهای منطقه خطرناک وخطرآفرین است اظهار کرد: اگر برای ناوهای بیگانه ای که در منطقه حضور دارند و سوخت و سلاح اتمی حمل می کنند در خلیج فارس که خلیج بسته ای است با ۲۵۰ هزار کیلومتر مربع مساحت حادثه ای اتفاق بیافتد؛ یازده سال موارد زیست محیطی در منطقه روبرو خواهیم شد.

دریادارتنگسیری ادامه داد: امروز فرا منطقه ای ها در خانه ما هستند و شر ما را می خواهند. ما از آب های خودمان، از محدوده خودمان و از آن چیزی که متعلق به خودمان است دفاع می کنیم و نشان می دهیم که ایرانی در مقابل هیچ ظلم و ستم و زورگویی دشمنان سرخم نمی کند.

وی بیان کرد: فرامنطقه ای ها در خلیج فارس به دنبال تامین منافع خود هستد و برای امنیت تمامی کشورهای منطقه خطرناک خواهند بود و همسایگان باید نسبت به این امر آگاه و هوشیار باشند.

سرمایه انسانی مهمترین رکن نیروی های مسلح

جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه سرمایه های انسانی را ارزشمند و مهمترین سرمایه های ملی دانست و افزود: امروز دشمن از سرمایه های انسانی ما می هراسد و اگر با شنیدن نام جمهوری اسلامی ایران لرزه بر اندام دشمن می افند به دلیل وجود سرمایه های انسانی ارزشمندی است که ملت ایران دارد.

وی تاکید کرد: سرمایه نیروی انسانی رکن یک ما هست و مهمترین ارکان در نیرویهای مسلح است و اعتقاد داریم که این جوانان می توانند فناوری های نو و به روز رو در دنیا ایجاد کنند

دیادار تنگسیری اظهار کرد: امکاناتی که ما در گذشته و در رژیم منحوس پهلوی استفاده می کردیم مربوط به بیگانه بود و سلاح های ما را بیگانگان تولید می ساختند اما امروز به حدی در تولید سلاح پیشرفت کرده ایم که دنیا باورد ندارد.

وی تاکید کرد: سلاح های پیشرفته ای که ما تولید کردیم بازدارنده اند و ما هیچ گاه قصد تعرض به هیچ کشوری را نداریم ؛ زیرا اسلام به ما این اجازه را نمی دهد و رهبرمعظم انقلاب بارها فرموده اند که ما برای دفاع از خود می جنگیم.

این مقام مسئول در نیروی دریایی سپاه در ادامه بیان کرد: در گذشته ما وزارت جنگ داشتیم اما از ابتدای انقلاب ما وزارت دفاع داریم و این بدان معناست که می خواهیم از خود دفاع کنیم .حضورما  در خلیج فارس حضوری مشروع است. بای کشورهای منطقه در آب های خودحضور داشته باشند نه بیگانگان؛ اعتقاد ما این است که حضور کشورهای فرامنطقه ای می تواند برای کشورهای منطقه خطر ناک باشد.

توسعه توانمندی با بهره گیری از سرمایه های انسانی

وی در رابطه با توسعه و به روز شدن توانمندی دریایی ایران از ساخت ۵۰ حوضچه مردمی در خلیج فارس خبرداد که  ۳۰ حوضچه آماده و در اختیار مردم قرار گرفته است و افزود: ۲۰۰ حوضچه در برنامه تولید قرار دارد  و تمامی آن ها در اختیار مردم قرار خواهد گرفت. باید همین کار در دریای عمان و سواحل مکران صورت بگیرد.

دریادار تنگسیری با اشاره به اینکه ایران کشوری است از که از مرزهای دریایی طولانی برخوردار است ادامه داد:  جزایر ۱۹ گانه ایرانی به مثابه ۱۹ ناو هواپیما برغرق نشدنی است و ما می توانیم آن ها را توسعه بدهیم باید با توجه به اینکه هم در شمال و هم در جنوب آب داریم باید جوانان را به سوی دریا سوق بدهیم و از نیروی جوانان برای رشد و توسعه این مناطق بهره بگیریم.

وی تاکید کرد: حضور نیروی دریایی در منطقه علاوه بر تامین امنیت می تواند برای منطقه توسعه را به ارمغان آورد.

جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه در پاسخ به اینکه دفاع همچنان باقی است یعنی چه؟ گفت: پس از پذیرش قطعنامه ۵۹۸ رهبر کبیر انقلاب فرمودند” کمربندها را محکم ببندید، هیچ چیز میان کفر و اسلام تغییر نکرده و هیچوقت اصلاح نمی شود” امروز هم اگر ما بخواهیم راه عدل ودرستی و مقاومت را در پیش بگیریم باید آگاه باشیم که دشمنان خط فکریشان تغییر نکرده همچنان در مقابل ما ایستاده اند ما هم باید کمبربندها را محکم بسته و آماده دفاع از میهن اسلامی و منافع خودمان باشیم.

استقبال از برگزاری رزمایش های مشترک با همسایگان

دریادار تنگسیری با اشاره بر اینکه منطقه خلیج فارس، منطقه ای حساس است که استعمارگران همواره بر آن چشم داشته اند بر همکاری مشترک در حفظ امنیت منطقه با کشورهای همسایه تاکید کرد و افزود: از رزمایش های مشترک در خلیج فارس حمایت می کنیم .

وی تاکید کرد: ایران همیشه دست صلح و دوستی به سوی همسایگان  دراز کرده است. ما رزمایش هایی که برگزار می شود از کشورهای همسایه دعوت کردیم و اعتفاد داریم امنیت در خلیج فارس خانه ماست و لازمه ایجاد امنیت درخلیج فارس این است که دست به دست هم بدهیم و امنیت را در منطقه حساس خلیج فارس ایجاد کنیم.

این مقام مسئول در نیروی دریایی سپاه پیام جمهوری اسلامی به کشورهای همسایه و جهان را صلح و دوستی عنوان کرد و افزود: پیام ما برای کشورهای منطقه مروت و مودت، دست به دست هم دادن و ایجاد امنیت در خلیج فارس است

وی گرامی داشت یاد وخاطره شهدا را از وظایف همه مردم و مسئولان دانست و تاکید کرد: وظیفه ما برای حفظ عزت شهدا زنده نگاه داشتن یاد و خاطره آنان است.آن ها امامزاده های عشق هستند به خصوص شهدای گمنام هر خواسته ای داشته باشید تحقق پیدا می کند.

همایش گرامی داشت سالروز شکست حصر آبادان با حضور سردار علیرضا تنگسیری جانشین فرمانده نیروی دریایی سپاه، سردار آذرنیا فرمانده تیپ ۴۶ فجر در دوران مقدس، حجت الاسلام علیدادی امام جمعه کیش، شیخ یعقوب شمس امام جمعه اهل سنت، معاونان و مدیران سازمان منطقه آزاد کیش، فرماندهان نیروهای نظامی و انتظامی، مدیران ادارات، سازمان ها و نهادهای مستقر در کیش، بسیجیان و مردم مومن و متعهد جزیره کیش در مرکز همایش های بین المللی کیش برگزار شد.

حصر آبادان پس از ۳۴۹ روز مقاومت مردم و نیروهای مسلح در تاریخ ۵ مهر ۱۳۶۰ با عملیات ثامن الائمه و با رمز” نصر من الله و فتح قریب” در منطقه ای به وسعت ۱۳۰ کیلومتر مربع شکسته شد.

عملیات شکست حصر آبادان اولین عملیات موفق در دفاع مقدس و یکی از چهار عملیتات بزرگ و موفق دفاع مقدس بود.

انتهای پیام/حسین زاده

Powered by WPeMatico