امام جمعه کیش فاصله دولت با مراجع و روحانیت به خصوص آیت الله کاشانی را بستر ساز کودتای ۲۸ مرداد سال ۳۲ دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کیش پرس، حجت الاسلام علیدادی امام جمعه کیش در خطبه های عبادی سیاسی این هفته نماز جمعه با توصیه به رعایت تقوی الهی به بسترهای فرهنگی سیاسی که واقعه کودتای ۲۸ مرداد را رقم زد اشاره کرد و گفت : کشور ایران با قدمتی تاریخی ، وجود جوانان سلحشور، استعداد های برجسته مهد اسلام ناب بوده است و همواره قدرت های بزرگ به آن چشم طمع دوخته بودند.

وی با اشاره به  نمونه هایی از طمع دشمنان به خاک ایران اسلامی در یکصد سال اخیرافزود: نقش سفارت های بیگانه به خصوص آمریکا و انگلیس در بستر سازی فرهنگی و سیاسی از نکته های بسیار مهم در کودتای ۲۸ مرداد است.

خطیب جمعه کیش ادامه داد: سفارتخانه های انگلیس و آمریکا در زمان کودتا به محل توطئه علیه ایران تبدیل شده بود و نتیجه فعالیت های این دو منجر به وقوع کودتای ۲۸ مرداد و بازگشت رژیم پهلوی به حکومت شد.

وی مطبوعات وابسته، را از دیگر زمینه های بسترساز کودتا عنوان و اظهار کرد: با کمال تاسف مطبوعات مزدور و خود فروخته ذهن مردم را از وقایع اصلی منحرف کردند و کمک کردند تا کودتا رقم بخورد.

امام جمعه کیش به کم تحرکی دولت مصدق در زمان وقوع کودتای ۲۸ مرداد اشاره کرد و افزود: علی رغم تمامی تلاش های صورت گرفته در این دولت برای ملی شدن صنعت نفت، دولت مصدق در برخورد با کودتا و مبارزه با عوامل آن هیچ تحرکی از خود نشان نداد.

وی همچنین فاصله دولت با مراجع و روحانیت را از دیگر علل بروز کودتای ۲۸ مرداد سال ۱۳۳۲خواند و تاکید کرد: فاصله دولتی که با حمایت روحانیت و آیت الله کاشانی به روی کار آمده بود با مراجع و روحانیت، روحانیتی که تا مرز شهادت پیش رفته و در خدمت دیانت و مردم بود به خصوص آیت الله کاشانی از دیگر مواردی است که به کودتای ننگین ۲۸ مرداد منجر شد.

حجت الاسلام علیدادی به نسل جوان توصیه کرد تا وقایع مربوط به کودتای ۲۸ مرداد سال ۳۲ هجری شمسی را با دقت مطالعه کرده و تمامی زمینه های بروز آن را مورد توجه قرار دهند زیرا زمینه های این کودتا یک شبه فراهم نشده بود.

وی پیروزی جنگ سی و سه روز حزب الله لبنان را یکی از افتخارات جهان اسلام برشمرد و افزود: این پیروزی از اولین نشانه های گفتمان انقلاب اسلامی در جهان اسلام است.

امام جمعه کیش با یادآوری تعداد اندک مسلمانان لبنان نسبت به جمعیت چندین میلیونی کشورهای عربی و جهان اسلام بیان کرد: حزب الله لبنان توانست تبدیل به نیروی شود که همه مسلمانان آزاده و جامعه جهانی اسلام به آن افتخار کنند.

وی افزود: حزب الله لبنان به توکل به خدا و اتکاء به گفتمان نظام اسلامی در جنگ سی و سه روزه پیروز شد و این یکی از افتخارات جهان اسلام است.

خطیب جمعه کیش در بخش دیگری از خطبه های این هفته نماز جمعه با تبریک فرخنده میلاد با سعادت ثامن الحجج (ع) مبارزات سیاسی ائمه را فلج کننده دانست و افزود: پس از وقایع عاشورای حسینی مبارزات سیاسی فلج کننده در دستور کار ائمه (ع) قرار گرفت و اوج این مبارزات در زمان امام رضا(ع) مشهود شد.

وی هدف ائمه اطهار از مبارزات سیاسی را جلوگیری از انحرافات سیاسی و مذهبی همچنین تکروی های سیاسی و اجتماعی برشمرد و افزود: در زمان ائمه همام(ع) جامعه دچار تکرویی هایی شد به خصوص در زمان امام رضا(ع) که ایشان توانستند با موفقیت جلوی این تکروی ها را بگیرند.

امام جمعه کیش ظهور حکومت علوی را تنها در دوره امامت امام علی(ع) بر جامعه اسلامی دانست و اظهار کرد: حکومت واقعی اسلامی در جامعه اسلام تنها در مدت زمان کوتاه حکومت علی (ع) در جامعه ظهور و بروز داشت.

وی با گرامی داشت سالروز گشایش مجلس خبرگان برای بررسی قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، قانون اساسی ایران اسلامی را از جمله قانون های اساسی پیشرفته در جهان خواند و افزود: از ثمرات و دستاوردهای بزرگ جمهوری اسلامی برای اولین بار قانون مترقی است که با انتخاب خبرگان مردم تدوین شده و در مقایسه با تمامی قوانین اساسی امروز پیشتاز، برجسته، عادلانه و همه جانبه است.

خطیب جمعه کیش بازگشت سرفرازانه آزادگان ۸ سال دفاع مقدس را پس از تحمل سختی های فراوان در شکنجه گاه های رژیم بعثی عراق به میهن اسلامی تبریک گفت.

در پایان نمازجمعه این هفته کیش که با حضور سفیران مهربانی، خادمان حرم مطهر رضوی و پرچم سبز گنبد و بارگاه امام رضا(ع)در مصلای بزرگ کیش برگزار شد از امام جمعه کیش، مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش، فرمانده سپاه کیش، رئیس ستاد بازسازی عتبات عالیات جزیره و رابط فرهنگی آستان قدس رضوی در هرمزگان تقدیر شد.

photo_2016-08-12_15-12-12  امام جمعه کیش: فاصله دولت از روحانیت بستر ساز کودتای ۲۸ مرداد بود/پیروزی حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه افتخار جهان اسلام است photo 2016 08 12 15 12 12 1
photo_2016-08-12_15-12-56  امام جمعه کیش: فاصله دولت از روحانیت بستر ساز کودتای ۲۸ مرداد بود/پیروزی حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه افتخار جهان اسلام است photo 2016 08 12 15 12 56
photo_2016-08-12_15-13-08  امام جمعه کیش: فاصله دولت از روحانیت بستر ساز کودتای ۲۸ مرداد بود/پیروزی حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه افتخار جهان اسلام است photo 2016 08 12 15 13 08
photo_2016-08-12_15-13-33  امام جمعه کیش: فاصله دولت از روحانیت بستر ساز کودتای ۲۸ مرداد بود/پیروزی حزب الله لبنان در جنگ ۳۳ روزه افتخار جهان اسلام است photo 2016 08 12 15 13 33

انتهای پیام/ ح

Powered by WPeMatico