photo_2016-09-11_12-18-22  اجناس تقلبی، تبلیغات کاذب و تجمل گرایی آفت رشد اقتصادی است photo 2016 09 11 12 18 22صنعت و تولید داخلی یکی از پایه های اصلی و اساسی اقتصاد هر کشوررا تشکیل می دهد و بر مردم و مسئولان هر جامعه ای است تا با حمایت از تولیدات داخلی پایه های اقتصاد کشور را تقویت کنند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی کیش پرس، سال هاست که بازار ایران در قبضه کارخانه های چینی قرار گرفته است. اجناس بی کیفیت چینی، سبب کسادی بازار محصولات تولیدی صنایع کوچک و بزرگ داخلی شده است.

تولیدات چینی غیر استاندارد وتقلبی که گاه نام شرکت های معتبر را بر محصولات تولیدی خود گذاشته اند از کوچکترین قطعات لوازم خودرو، اجناس لوکس، پوشاک، تا لوازم تحریر مدارس و سنگ قبر و مصالح ساختمانی وغیره را در اختیار گرفته اند.

بسیاری از کارخانه ها به دلیل ناتوانی در رقابت با این محصولات که با وجود فراوانی و قیمت بسیار نازل در تمامی کشور پخش شده است ورشکست شده و کارگران این مجموعه های تولیدی به جمع افراد بیکار جامعه افزوده شده اند.

امروز وارد هر بازار در هر شهر از کشور که می شوید می توانید انواع و اقسام اجناس بی کیفیت و متنوع خارجی را که بسیاری از آن ها نیز چینی هستند مشاهده کنید؛ در حالیکه تشخیص اصل و تقلبی بودن آن ها ازهم برای خریدار به سادگی امکان پذیر نیست ودر این میان فروشندگان نیز از این بی اطلاعی خریداران سوء استفاده کرده و با تبلیغات دروغین از اصل بودن آن ها سخن می گویند.

زیاده خواهی و تنوع طلبی بسیاری از مردم در لطمه زدن به اقتصاد کشور نیز غیر قابل انکار است. برخی از افراد ناآگاه با دیدن اجناس پررنگ و لعاب و بی کیفیت چینی، فریب تبلیغات دروغ ماهواره ها و فروشندگان را خورده و این اجناس را به عنوان اصل و به تعداد زیاد خریداری می کنند و به این شکل تولیدات داخلی در یپچ و تاب روزگاردر انبارها خاک می خورند یا به مرور از چرخه تولید خارج می شوند.

عدم نظارت کافی مسئولان و بی توجهی به افزایش کالای قاچاق، افزایش کالاهای بی کیفیت چینی در بازارهای داخلی، وجود مشکلات بسیار درمسیرتولید و صنایع تولیدی کوچک و بزرگ، سبب شده تا وجود آرم استاندارد بر روی برخی کالاها نیز در تشویق مردم به خرید کالای ایرانی تاثیر چندانی نداشته باشد.

اگر چه در این میان یک شکل بودن، نداشتن تنوع، به روز نبودن تولیدات داخلی و در برخی موارد کیفیت پایین اجناس ایرانی از علل مهم گرایش خریداران به اجناس متنوع خارجی است.

با این وصف جیب دلالان و قاچاقچیان کالا هر روز پرتر و کارخانه های تولیدی چینی پررونق تر می شوند و کارگران هموطن با از میان رفتن فرصت های شغلی به جمع بیکاران افزوده می شوند.

به گفته تمامی کارشناسان اجتماعی و روانشناسان معضل بیکاری از بزرگترین علل روی آوردن افراد به اعتیاد و موارد مشابه و افزایش بزه های اجتماعی است.

و اما آنچه در این میان بسیار با اهمیت است و نباید نادیده گرفته شود وجود زنان به عنوان پشتوانه های اقتصادی جامعه  و ستون های اصلی خانواده است. زنان در خط مقدم مدیریت اقتصادی خانواده و تصمیم گیرنده اصلی در نوع و نحوه مصرف تمامی مایحتاج خانواده می توانند با استفاده بهینه از تولیدات داخلی از اسراف وهمچنین ضربه های اقتصادی به تولید ملی جلوگیری کنند.

در این راستا استفاده از بسترهای فرهنگی در گسترش اقتصاد مقاومتی با بهره گیری از تولیدات داخلی و کاهش مصرف اجناس خارجی بی کیفیت و چینی می تواند در این مهم بسیار مثمر ثمر واقع شود.

از دیگر مواردی که به فرهنگ جامعه بستگی دارد رعایت قوانین توسط بازاریان در تهیه و توزیع اجناس، پرهیز از فروش اجناس قاچاق، پرهیز از تبلیغات کاذب توسط برخی رسانه ها و بیان حقیقت توسط فروشندگان به خریداران است تا خریدار با آگاهی کامل بتواند اجناس مورد نیاز خود را انتخاب کند.

بیان حقیقت، نه تنها به فرهنگ اجتماعی بستگی دارد بلکه از موارد مهم توصیه شده در دین مبین اسلام است که رعایت نکردن آن علاوه بر از میان رفتن اعتماد مشتریان به فروشندگان از نظر دینی نیز در قالب شخصیت مسلمانی و انسانی نمی گنجد.

راه اندازی کمپین ها و پویش های مردمی در حمایت از تولیدات داخلی اگر چه امری بسیار معقول و پسندیده است اما باید هر کدام از ما به عنوان یک ایرانی بپذیریم که تک تک ما در مقابل آینده فرزندان و پایداری استقلال کشور مسئول هستیم و آگاه باشیم که این استقلال و پایداری اقتصادی تنها با رعایت اصول اولیه اعتماد دو طرفه تولید کننده و مصرف کننده در سایه  اقتصاد مقاومتی افزایش تولیدات داخلی با کیفیت، استفاده از تولیدات داخلی و دوری از تجمل گرایی و ظاهر بینی و در نهایت و به عنوان مهمترین اصل «حمایت مسئولان» امکان پذیر خواهد بود.

چه زیباست در آغاز این راه و اولین گام های بلند حمایت از اقتصاد داخلی، در آستانه بازگشایی مدارس، حمایت از تولیدات داخلی را با تهیه لوازم التحریر و نیازهای دانش آموزان برداشته و ضمن آموزش به کودکان در حمایت از تولیدملی از لوازم التحریر و البسه تولید داخلی خرید کنیم.

انتهای پیام/کیش پرس با همکاری پویش مردمی معیار

 

Powered by WPeMatico