تور کیش عید غدیر

از سه ، چهار روز قبل از عید غدیر ، زنان حسینیه ها را آب و جارو کرده و با پارچه های سیاه و سبز آینه و انواع تابلو ها را با شعار هاو کلمات و تصاویر مذهبی تزئین می کنند ، شب عید غدیر و روز آن در چند نوبت مراسم جشن و مولودی خوانی در حسینیه ها مخصوص مردان برگزار می شود .

مولودی خوانی و پذیرایی و دادن عیدی از جمله بخش هایی از این مراسم است . منظور از عیدی دادن در این مراسم رسمی است که در آن شرکت کنندگان دست های یکدیگر را به نحو خاصی می گیرند به طوری که انگشت شصت خود را روی شصت دیگر فشار می دهند و این دعا را می کنند الحمد الله علی الکمال الدین ، الحمد الله اتمام نعمه و رضی رب و ولایت علی ابن ابی طالب.

در سالهای اخیر یکی از روحانیون حاضر در این مراسم چند دقیقه ای به همین مناسبت سخنرانی می کند ولی در گذشته که شیعیان کیش روحانی نداشتند این امر متداول نبود و این مراسم حدود ۱۰-۹ صبح شروع و تا اذان ظهر ادامه دارد . هزینه این مراسم معمولا از بین خود مردم فراهم می شود.

در پایان این مراسم بخشی مرسوم به نثور برگزار می شود. در این بخش کسانی که بچه دار می شوند در خانواده نوزاد مقداری تنقلات و … با خود در یک سبد بزرگ به نام جفیر به حسینیه می آورند و روی سر نوزاد می ریزند و بچه های کوچک با سر و صدا تنقلات را از پایین جمع می کنند .

بخشی از این مراسم مربوط به نو عروسان است . مراسم نثور در روزهای ولادت حضرت محمد و حضرت علی و حضرت مهدی نیز انجام می شود.