خانه مردم شناسی بومیان کیش

خانه مردم شناسی بومیان کیش در یک بنا با قدمت ۲۰۰ سال در قدیمی ترین محله جزیره کیش (صفین قدیم ) قرار دارد . این خانه در زمینی به مساحت حدود ۱۲۰۰ متر مربع حدود ۲۰۰ سال پیش بنا گردیده است و دارای ۱۵ اتاق و دو حیاط سنتی و حیاط خانوادگی بوده و از سبک معماری کاملا بومی برخوردار است.

این خانه به منظور معرفی فرهنگ ، تاریخ ، آداب و رسوم ،معیشت ،صنایع دستی منحصر به فرد بومیان کیش ، با هدف اشتغالزایی برای بومیان محله و تحقق توسعه گردشگری پایدار برای جزیره کیش به خانه مردم شناسی بومیان کیش تبدیل شده است . این خانه نمادی از اصالت مهمان نوازی مردمان کیش است.

صاحب اصلی خانه مرحوم عبدالله بن شاهین شخصیت معروف و محبوب کیش در ۸۰ سال گذشته ، تاجر مروارید ،صاحب یکی از بزرگترین لنج های بادبانی آن زمان بود که به حرفه نجاری و گلافی (لنج سازی) نیز مهارت داشت و این منزل از سه نسل قبل از خود به ارث برده بود.

به منظور معرفی تاریخ ، فرهنگ ، آداب و رسوم ، معیشت ، صنایع دستی منحصر به فرد بومیان کیش ، این منزل پس از موافقت صاحب خانه و اخذ مجوز لازم از سازمان منطقه آزاد کیش در فروردین ماه ۱۳۹۳ با هدف اشتغالزایی برای بومیان محله با نام خانه مردم شناسی بومیان کیش نام گذاری شد.

این خانه ۱۵ اتاق دارد که شامل اتاق مهمان مردان ، اتاق زمستانی ، انبار خرما ، محل استحصال شیره خرما ، اتاق تابستانی ،آشپزخانه ،اتاق خواب ،اتاق مهمان زنان ، مکتب خانه ،حجله و … می باشد.