شهر زیر زمینی کاریز کیش

قنات کیش با بیش از ۲۵۰۰ سال قدمت دارد و آب شیرین قابل شرب را برای ساکنان جزیره تامین می کند . قنات کیش از لحاظ طول رشته قنات و یا عمق چاه قابل مقایسه با سایر قنات ها نمی باشد .

امروزه مجموعه قنات با تغییر کاربری تبدیل به یک شهر زیرزمینی شده است که بیش از ۱۰۰۰۰۰ متر مربع وسعت دارد و اکنون کاریز کیش شناخته شده است . شهر زیر زمینی کاریز در فاز اول خود به بخش های نظیر غرفه صنایع دستی ایران و جهان ، رستوران سنتی و جدید، موزه آمفی تئاتر ، سالن کنفرانس و گالری های هنری تقسیم می شود و قابل بهره برداری خواهد بود ، شهر کاریز در عمق ۱۶ متری از سطح زمین قرار دارد.

سقف آن ۸ متر ارتفاع دارد , بیشتر سقف از سنگواره و صدف و مرجان هایی است که با کارشناسی حدود ۲۷۰ تا ۵۷۰ سال قدمت دارندو تک تک آن ها دارای شناسنامه رسمی می باشد.

دو ویژگی کاریز کیش عبارت است :

  1. کاریز در دل تنها جزیره مرجانی دنیا واقع شده است.
  2. تنها بنایی است که سقف آن مملو از صدف و مرجان های طبیعی است. صدفها و مرجانهایی که برای بازدید آنها دو راه وجود داشته ، بازدید از موزه ای طبیعی یا غواصی در آبهای آزاد و اکنون کاریز فصلی جدید و استثنایی در پیش روی تمامی دوستداران طبیعت گشوده که بی واسطه خواهند توانست از بزرگترین مجموعه مرجانی دیدن کنند.

احداث کاریز در انحصار ایرانیان بوده است و با توجه به قدمت ۶۰۰۰ ساله آن می توان ایرانیان را صاحبان اصلی قنات دانستکه نمونه بارز آن شهر زیر زمینی کاریز کیش است.

برای دیدن جاذبه های گردشگری کیش کلیک کنید.

آدرس :جزیره کیش ، بعد از میدان المپیک ،نرسیده به میدان فارور